What is unitary method with example

Unitary Method: This is the method of carrying out a calculation to find the value of a number of items by first finding the cost of one of them. It is a technique in Mathematics to solve particular types of problems. Unit means one,in this method, we first find the value of one. To find the value of one ,. When we have the value of many ,we divid: Steps: (i)Find the value of one unit. (ii) Find the value of required units . Example No 1: 5 pencils cost Rs 15 .how much does 1 pencil cost? Solution:. Cost of 5 pencils= Rs 15 ...